Pep Guardiola se bezpochyby zapíše do historie jako jeden z nejlepších manažerů. Jeho výsledky mluví za něj a není náhodou, že se může pochlubit úspěchy všude, kde působil.

V Barceloně vytvořil styl, který bylo záviděníhodné sledovat, a proslavil “tiki-taka” po celém světě, zatímco dominoval španělskému fotbalu a také na evropské frontě. V Bayernu Mnichov dokázal totéž, překonal několik rekordů a ukázal, že jeho úspěch v Barceloně nebyl náhodný.

Po příchodu do Manchesteru City, kde hraje v zatím nejtěžší lize na světě, si Guardiola s Premier League lehce poradil a opět pokračoval ve své tradici boření rekordů. Od svého příchodu do klubu v roce 2016 ho dovedl na novou úroveň v anglickém fotbale, kde je na vrcholu potravního řetězce a nechává ostatní, aby ho doháněli. Další titul v Premier League v právě skončené sezóně znamená, že City nyní získali čtyři ligové tituly v posledních pěti sezónách.

Navzdory mnoha Guardiolovým úspěchům se však velká část kritiky snáší na jeho neúspěchy na kontinentální úrovni. Pro představu, Guardiola získal ve své manažerské kariéře pouze dva tituly v Lize mistrů.

Guardiola vyhrál Ligu mistrů s Barcelonou dvakrát, jednou v roce 2009 a pak znovu v roce 2011, ale to bylo naposledy, kdy držel trofej nad hlavou, protože s Bayernem Mnichov a City zatím střílel slepými náboji. Od zmíněné Ligy mistrů v roce 2011, která byla jeho druhou v Barceloně, už tuto trofej nezískal. Blízko k ní byl jen jednou, když v roce 2021 prohrál finále s Chelsea.

V Manchesteru City strávil Guardiola už šest sezón – nejdéle, co kdy v klubu působil – přesto se mu nepodařilo získat titul v Lize mistrů. Další kritika pramení z toho, že měl k dispozici luxus v podobě štědré peněženky, přesto se mu stále nedaří, přestože se může pochlubit pravděpodobně nejlepší finanční silou v Evropě.

Číst:  Katar 2022: Na jaké zápasy ve skupinách se těšit?

Všechny výše uvedené skutečnosti vyvolávají otázku: je nyní čas, aby City se Španělem skončili, pokud se mu ani po sedmi pokusech nepodaří vyhrát Ligu mistrů?

City je blízko, ale ne dost blízko

Je ironií, že v uplynulém desetiletí vstupoval každý tým vedený Guardiolou do každého tažení Ligy mistrů jako favorit na vítězství. Španěl sice dominuje ligovému fotbalu na všech frontách, ale jeho taktické schopnosti ho vždy donutí příliš “přemýšlet”, jak se vyjadřují mnozí fanoušci.

V případě Manchesteru City bylo zklamání více než zdrcující. V roce 2020 se totiž Guardiola se City nedostal přes čtvrtfinálovou fázi a od roku 2016 do té doby utrpěl několik vyřazení v osmifinále.

V roce 2021 přišel smutek na nejvyšší úrovni. Tato prohra ve finále Ligy mistrů v roce 2021 proti Chelsea přispěla k obecnému názoru, že Guardiola přehání taktiku v klíčových zápasech ve vyřazovací části, zbytečně věci komplikuje a příliš zbytečně taktizuje. Podobné hlasy se objevovaly i po letošním vypadnutí v semifinále.

Úřadující šampioni Premier League se sklonili před soutěží za těch nejneočekávanějších okolností. Real Madrid vstřelil dva góly v nastaveném čase a vynutil si prodloužení, načež Karim Benzema z penalty zajistil vítězství 3:1 (celkově 6:5) a poslal španělské giganty do finále proti Liverpoolu.

Blíže už to pro City být nemohlo, a ještě jeden neúspěšný pokus možná posílí názor, že Guardiola bez Lionela Messiho titul v Lize mistrů jednoduše nezíská.

Co Guardiola řekl o vítězství v Lize mistrů s Manchesterem City

V očích veřejnosti byl Guardiola majiteli City zaměstnán s jediným hlavním cílem – zajistit titul v Lize mistrů. Jednapadesátiletý trenér se však podělil o své pocity, když hovořil před čtvrtfinálovým duelem City s Realem Madrid v roce 2020.

Řekl: “Chci vyhrát Ligu mistrů. Sním o tom a jsem nadšený z toho, že se budu následující dva týdny připravovat na zápas s Madridem. Pokud je neporazíme, pak přijde předseda nebo sportovní ředitel a řekne: To nestačí, chceme Ligu mistrů, vyhodím tě.”

Číst:  Čerstvé pohyby EPL

Španěl se k tomuto tématu vyjádřil i poměrně nedávno, ale od výše uvedeného výroku ustoupil a zároveň dodal, že nebyl zaměstnán proto, aby na Etihad přivedl Ligu mistrů.

“V minulé sezoně jsme si prohráli sami Ligu mistrů. Bylo to třincát zápasů. Jedenáct jsme jich vyhráli, jeden remizovali a jeden prohráli,” řekl pro Sky Sports. “Když jsme vypadli, znamená to, že to byla špatná sezona Ligy mistrů? Rozhodně ne. V této sezoně jsme byli opět v semifinále. Ligu mistrů samozřejmě chceme vyhrát. Ale když mě sem lákali, neřekli mi, že musíme vyhrát Ligu mistrů. Dokonce ani Premier League.”

Ve vší realitě se můžeme shodnout na tom, že výše uvedené komentáře vypadají, jako by se Guardiola snažil ospravedlnit další neúspěch, zvláště když si uvědomíme, že City vyhrávali Premier League i před příchodem Španěla.

Teď, nebo nikdy – pro Guardiolu je to zlomové

Poté, co Guardiola za dobu svého působení v Manchesteru City utratil na přestupy více než 900 milionů liber, tedy téměř miliardu, by neměl mít důvod nezískat alespoň titul v Lize mistrů.

Díky nejnovějšímu příchodu Erlinga Haalanda je nyní pro Španěla ještě neomluvitelnější, aby v soutěži nedošel až do konce. Norský útočník je asi tím nejlepším, co může být, pokud jde o útočníky, a mnozí o něm mluvili jako o “chybějícím dílku do skládačky” v cestě City za Ligou mistrů.

Guardiolovi zbývá ještě jedna sezona do konce stávající smlouvy a skutečnost, že se rozhodl ji neprodloužit, dokud nevyprší, do značné míry vypovídá o jeho myšlenkových pochodech.

Mohlo by to ještě znamenat, že by Španěl mohl po skončení smlouvy sám odejít, pokud se mu po sedmi letech v klubu nepodaří získat “svatý grál” v podobě té jedné vysněné trofeje.

Číst:  Žádný Mudryk, žádný problém: Arsenal zůstává vybaven

Pokud neodejde sám, je velmi pravděpodobné, že mu vedení klubu poděkuje za to, že ze City udělal obávaný tým v Evropě, ale možná s ním bude muset zrušit spolupráci, aby přivedl manažera, který Ligu mistrů konečně doručí.

Specialista na tuto soutěž Zinedine Zidane zůstává bez práce a údajně stále čeká, jestli se neuvolní pozice manažera Francie. Kdo však říká, že vyhlídka na vedení špičkového týmu v Manchesteru City spolu s tučnou výplatní páskou nemůže Francouze přimět ke změně názoru.