Dorazil. A je dokonalý.

Erling Haaland se konečně dočkal svého prvního hattricku za Manchester City, a to ve svém teprve čtvrtém ligovém zápase v klubu.

Když oficiálně debutoval v zápase FA Community Shield proti Liverpoolu a netrefil se, usmíval se a věděl proč. Fanoušci, kteří sledovali jeho kariéru, pochopili, jaký skrytý význam se za tímto úsměvem skrývá, ale fanoušci soupeřů se rozhodli, že se budou radovat z jeho minely.

“V Anglii se neprosadí!” říkali si. “Anglický fotbal je jiný než německá farmářská liga! Víc než patnáct gólů nedá!”

Od té doby vstřelil šest gólů ve čtyřech zápasech, což musíme zdůraznit, a od mety 15 ho dělí pouhých devět branek. Stal se teprve čtvrtým hráčem, který se po čtyřech zápasech dostal na tuto metu, po Diegu Costovi, Sergiu Aguerovi a Micku Quinnovi. Pro mladíka, o němž si mnozí mysleli, že fyzickou náročnost Premier League nezvládne, je to docela slušný výkon.

Haalandův hattrick: Jak se to stalo

Haaland a Manchester City se utkali s Crystal Palace, týmem, který se v posledních sezonách stal jejich úhlavním nepřítelem v Premier League. Proti Eagles to mají vždycky těžké, i když si nakonec připíšou výhru.

Fanoušci tedy chápali, jaká je to výzva, a nebyli příliš překvapeni, když Palace během prvních 25 minut zápasu vedl dva nula. Přesto to pro ně byla facka kvůli týmu, který proti Palace před vlastními fanoušky postavili. Tým s velkými hráči, jako jsou Kevin De Bruyne, Erling Haaland, Riyad Mahrez a Bernardo Silva, byl přehráván a pro domácí to nebylo hezké pokoukání.

Poločasový proslov Pepa Guardioly musel mít nějaký dopingový účinek, protože City nastoupili pořádně zostra a znovu objevili onu hrozivou formu, která z nich posledních šest let dělá postrach Anglie.

Číst:  Vítězové Premier League: Kdo má nejvíce trofejí

V 53. minutě se prosadil Bernardo Silva, jenž vstřelil velmi pěkný gól, který City opět dostal do hry.

O devět minut později, v 63. minutě, Haaland hlavou po přihrávce Phila Fodena vyrovnal a dostal svůj tým pod určitý tlak, aby před svými fanoušky znovu neinkasoval. V 70. minutě zlomil nerozhodný stav, když byl ve správný čas na správném místě a snadno dorazil křížnou přihrávku Johna Stonese.

V té době už City převzalo otěže zápasu a Palace se musel prát jako o život. A pak přišel kouzelný okamžik, když v 81. minutě Ilkay Gundogan našel průnikovou přihrávkou Haalanda. Obří útočník si udržel dva obránce Crystal Palace za sebou a krásně zakončil za Vincenteho Guaitu.

Etihad vybuchl a bylo jasné, že Haaland se proti anglickým týmům dokáže vícekrát prosadit. Jakmile měl míč, smrdělo to gólem.

Bleskový start do života v Anglii

Nakonec se dočkal hattricku, který mu byl v prvním zápase Premier League proti West Hamu United odepřen, když se ho Pep Guardiola rozhodl v 78. minutě stáhnout. To už byl docela dobrý úvod do ligy, ale pak vyšel naprázdno proti Bournemouthu, přestože si připsal asistenci.

Po tomto zápase byl však hodně kritizován, protože statistiky odhalily, že se při výhře 4:0 nad Cherries dotkl míče pouze osmkrát, než byl v 74. minutě stažen. Obava, že by ho skutečně mohla čekat nejtěžší sezona v životě, začínala být v tu chvíli reálná.

Pak vstřelil veledůležitý gól a zažehl obrat, když už se zdálo, že Man City míří k první prohře v sezoně proti Newcastlu United, který, upřímně řečeno, vypadá v této sezoně opravdu dobře. Jeho výkon proti Magpies byla také mnohem lepší než proti Bournemouthu. Poté tento výkon potvrdil svým úžasným hattrickem proti Palace, které porazil v podstatě sám.

Číst:  4 Incidents in the English Premier League_ When Rivalries Became Too Heated

Byl to jeho 14. hattrick v kariéře a 141. gól ve 188. zápase kariéry. Pokud to ještě nevíte, Haalandovi je teprve 22 let. To jsou rekordní čísla. Ani Lionel Messi a Cristiano Ronaldo neměli v tomto věku tolik hattricků, a to jsou na prvních dvou místech historického žebříčku hattricků ve fotbale.

A poté, co se Haaland zařadil na exkluzivní seznam hráčů, kteří v prvních čtyřech zápasech vstřelili šest branek, se už těší na další zápas a rekord. V pozápasovém rozhovoru k tomu řekl: “Opravdu dobrý pocit. Hrdý okamžik pro mě i mou rodinu. Pokračujeme dál. Kvůli takovým zápasům jsem tady, abychom zvrátili situaci, když nastanou těžké časy.”

Co lze od Haalanda očekávat

Díky těmto komentářům můžeme od Nora, jehož otec hrál i za Manchester City, očekávat další hvězdné výkony.

Možná je nástupcem, ale v klubu už píše svůj vlastní odkaz. Mnozí očekávají, že bude posledním dílkem skládačky, díky kterému Pep Guardiola konečně získá další Ligu mistrů, ale jeho vliv nejvíce pocítí právě Premier League.

Od dob Thierryho Henryho žádný útočník ve své debutové sezoně nezaujal tak jako Haaland. Jeho spoluhráči i fanoušci si ho oblíbili a jsou připraveni udělat vše pro to, aby mu pomohli k úspěchu. Guardiola možná chce, abychom věřili něčemu jinému, když po zápase řekl: “Určitě jsme ho podepsali pro tento typ zápasů. Neudělali jsme pro něj nic zvláštního, co bychom neudělali už dříve. Je pro něj důležité, aby dával góly. Má čuch na to, aby je dával.”

V zákulisí však klub jistě bude pracovat na tom, aby s Haalandem jako hrotovým útočníkem dokázal něco navíc. Naposledy získal hráč Manchesteru City zlatou kopačku v Premier League v roce 2015. Předtím to bylo v roce 2010.

Číst:  Vývoj sad Premier League