Fotbaloví romantici si užili svůj den, když Brighton po deseti předchozích porážkách a čtyřech remízách dosáhl prvního ligového vítězství nad Chelsea.

Výrazné vítězství 4:1 se ukázalo jako první porážka Grahama Pottera při jeho návratu na Amex Stadium, když si svěřenci Roberta De Zerbiho vynutili řadu chyb a spěchali do poločasového vedení 3:0.

Devítizápasová neporazitelnost londýnského týmu pod novým vedením se zastavila, ale proč by fanoušci Chelsea měli zůstat optimističtí i přes šokující výkon a výsledek?

Den volna

Všechno, co se mohlo v napjatém utkání pro Chelsea pokazit, šlo proti Blues, protože vedení Brightonu v páté minutě podtrhlo jejich bouřlivý začátek, když předtím dvakrát inkasoval od Thiaga Silvy.

Rychle se ukázalo, že Seagulls vytvářejí bouřlivou atmosféru na hřišti i mimo něj a Chelsea se snažila vyrovnat intenzitě domácích.

Dva vlastní góly před přestávkou ještě více přibarvily zranění, když Brighton využil prostoru za útočnými křídly Chelsea, a přetlačil tak trojici Trevoh Chalobah, Silva a Marc Cucurella. Navíc absence defenzivního záložníka v Potterově záložní trojici tuto taktickou chybu ještě více zužitkovala, protože hosté se snažili o kontrolu v držení míče i mimo něj.

Stejně jako po celou dobu svého působení Potter upravil rozestavení a formace 4-3-3 přinesla na začátku druhé třetiny přesně tu odpověď, kterou potřebovali, když se jim podařilo stáhnout jednobrankový náskok díky Kai Havertzovi.

Nicméně Brighton i přes dominanci Chelsea ve druhém poločase přidal čtvrtý gól a zkomplikoval tak hrozný Halloween.

Hledání pevnosti vzadu

Celkově Graham Potter mírně zlepšil útočnou hru Chelsea, ale 47letý trenér měl méně štěstí se zadními řadami, protože řada zranění v obraně ho připravila o možnost vybudovat nějakou konzistentní strukturu.

Wesley Fofana, Reece James, Kalidou Koulibaly a dokonce i N’golo Kanté strávili od jmenování Angličana značnou dobu na ošetřovně a absence tolika klíčových obránců ovlivnila pevnost či konzistenci výběru Chelsea.

Číst:  Liverpool chystá nabídku ve výši 77 milionů liber na Federica Valverdeho

Od nástupu Thomase Tuchela se na Stamford Bridge skutečně projevuje nevyváženost a Potter ji musí řešit, protože zápasy přicházejí rychle a necelé dva měsíce po nástupu do funkce.

Přesto bylo naivní nastoupit v napínavém venkovním utkání Premier League proti Potterovu bývalému týmu pouze se třemi defenzivními hráči, zejména poté, co Red Bull Salzburg využil v zápase Ligy mistrů uprostřed týdne širokých mezer v obraně.

Bývalý šéf Swansea po zápase přiznal svůj podíl na vysoké porážce.

“Když prohrajete, musíte se na to podívat, a pokud jste udělali chybu, musíte ji analyzovat. Je to součást naší práce, součást procesu, a pokud jsme to udělali špatně, musím za to převzít odpovědnost a musíme se zlepšit,“ řekl.

A ještě dodal: „Musím pogratulovat i Brightonu, to, co udělali, udělali dobře. Sami jsme měli nějaké příležitosti, skóre dělá pocit, že je to trochu asi horší, než to je, pokud jde o to, že jsme měli příležitosti, měli jsme doteky v poli docela podobné jako oni. Oni měli pár vlastních gólů, my jsme měli pár šancí, ale nakonec jsme byli asi až příliš otevření, a to je zase moje zodpovědnost.”

Fyzický výkon

Chelsea má za sebou vyčerpávající sérii zápasů před mistrovstvím světa 2022 a tato námaha se začíná projevovat vzhledem k nedostatku přiměřeného času na tréninkovém hřišti a nedávnému sledu venkovních zápasů. Porážka na AMEX byla v říjnu jejich devátým zápasem ve všech soutěžích a šestým mimo domov.

I když Chelsea rozhodně nezačala nejlépe, vysoká intenzita a tempo hry po celou dobu favorizovaly čerstvější tým Brightonu proti devíti z jedenácti hráčů, kteří nastoupili jen o tři dny dříve v Rakousku.

Nebylo tedy velkým překvapením, že se Chelsea nepodařilo předvést dramatický obrat, protože se projevila únava.

Číst:  20 nejlepších návratů do Premier League

Potter bude rád, že pro závěrečné utkání evropské skupiny proti Dinamu Záhřeb provede rozsáhlé změny poté, co se již kvalifikovali do vyřazovací fáze jako vítězové skupiny.

Tento zápas na mrtvém bodě by mu mohl poskytnout prostor pro vyzkoušení nových nápadů, odpočinek mnoha bolavým končetinám, a hlavně poskytnout příležitost zasloužilým okrajovým hráčům, kteří jsou schopni se prosadit.

Tato přestávka pro některé klíčové hráče je nanejvýš důležitá, protože před začátkem mistrovství světa v Kataru nás čekají zápasy s Arsenalem, Manchesterem City a Newcastlem.

Vzhledem k okolnostem, kterým musel čelit s mnoha zápasy v krátkém časovém úseku, ještě není čas na paniku ohledně Chelsea Grahama Pottera. Při budování udržitelného vítězného týmu, o jaký se Chelsea snaží, jsou takové komplexní porážky nevyhnutelné.