Premier League se blíží ke své polovině, a tak skončil další bohatý týden plný událostí, které se odehrávaly napříč celou divizí.

Důležitost jednotlivých zápasů je stále aktuálnější, protože se blížíme k závěru sezóny a týmy pociťují tlak. Zápasy přicházejí rychle za sebou, a přestože je stále o co hrát, začíná se rýsovat ligová tabulka.

Boje na vrcholu, uprostřed i ve spodní části tabulky Premier League jsou vyostřené a týmy se snaží ze všech sil dosáhnout svých cílů, ale hlavní pozornost tohoto článku se soustředí na vrchol tabulky Premier League. Konkrétně na závod o titul.

V dosavadním průběhu sezony, která byla překvapivá, skončily tři ze současné první čtveřice v minulé sezoně mimo místa zaručující účast v Lize mistrů a ty tři, kterým se to podařilo, se v současnosti trápí.

Po skončení zápasů minulého víkendu se podíváme na to, co by mohly (poměrně zajímavé) výsledky znamenat v kontextu boje o titul, a podíváme se, co by se ještě mohlo stát v blízké budoucnosti.

Arsenal přerušil sérii bez vítězství na hřišti Tottenhamu

Fotbalový klub Arsenal se momentálně veze na zvláštní vlně. Vyrazili přes celé město na hřiště svých největších rivalů, kde už sedmkrát nevyhráli ani neudrželi čisté konto, a přivezli si výhru a čisté konto. Pokud je takový výkon nekvalifikuje jako uchazeče o titul, pak je těžké si představit, co jiného by je kvalifikovalo.

O ostrý start Gunners se postaral ve 14. minutě Hugo Lloris. Arsenal pokračoval v tlaku po většinu prvního poločasu, Eddie Nketiah se přiblížil a Thomas Partey z velké dálky efektně trefil tyč. Nakonec se dočkali zaslouženého druhého gólu, když se blýskl Martin Odegaard.

Tottenham ve druhém poločase ožil a v tomto období představoval hrozbu, ale Aaron Ramsdale byl na výši a přišel se sedmi skvělými zákroky ve chvílích, kdy byli obránci před ním překonáni.

Číst:  Erling Haaland překonal rekord Premier League: Co dál s norským gólostrojem?

Svěřenci Mikela Artety prokázali mentalitu potenciálních šampionů a v nepříznivé atmosféře nikdy nepropadli panice. Tento výsledek dokazuje, že Arsenal se v letošní sezoně stal mentálním monstrem.

Tento výsledek zvyšuje jejich náskok na osm bodů a zajišťuje, že jejich osud zůstane v jejich rukou až do doby, kdy se později v sezóně utkají s Manchesterem City.

Byl to poslední hřebíček do rakve Manchesteru City?

Určitě ne, ale může se to tak ukázat.

Prohra Manchesteru City s úhlavním rivalem Manchesterem United byla psychologickou ranou nejen kvůli výsledku a kontroverzím kolem inkasovaného vyrovnávacího gólu, ale i kvůli způsobu výkonu.

Citizens sice měli po celou dobu 71 % míče, ale zápas měli pod kontrolou jen zřídka. Jediným obdobím, kdy měli zápas skutečně pod kontrolou, bylo patnáctiminutové období po poločase a jejich dominance se vyplatila v podobě úvodního gólu, který po hodině hry vstřelil střídající Jack Grealish.

Špatná forma Phila Fodena pokračovala, když byl v 57. minutě střídán Jackem Grealishem, a když o tři minuty později skóroval, vypadalo to, že City přišlo na to, jak vyřešit problém, který jim United v prvním poločase představovali, ale nebylo tomu tak.

Dva góly ve velmi chaotickém čtyřminutovém rozmezí pro United znamenaly, že svěřenci Pepa Guardioly poprvé po 42 zápasech prohrají zápas, ve kterém skórovali jako první. Vskutku zatracující statistika.

Ještě znepokojivější je současná forma Erlinga Haalanda. Norský reprezentant byl přiveden loni v létě, aby se stal posledním dílem skládačky City, a jeho neuvěřitelný návrat 21 ligových gólů v této sezóně dokazuje, že je jedním z nejlepších zakončovatelů na světě, ale nyní je trochu v útlumu.

V posledních třech zápasech ve všech soutěžích neskóroval a snaží se zapojit do náběhové fáze hry City. Za celý zápas se celkem 20krát dotkl míče, což bylo nejméně ze všech hráčů v poli, a za celý zápas se mu podařilo pouze jednou vystřelit.

Číst:  Šílené červené karty v historii Premier League

V sobotu odpoledne se nestalo poprvé, že by se Haaland jen zřídkakdy zapojoval do rozehrávky City, ale bez ohledu na to častěji skóruje. V tomto utkání se United podařilo City utlumit a zásobovací linka pro Haalanda byla v důsledku toho odbourána. Aby norský reprezentant vyhrával podobné zápasy, bude muset před brankou ukázat víc než jen svůj dravý instinkt a přidat do své hry nový rozměr.

Vítězství Arsenalu nad Tottenhamem znamená, že v tuto chvíli je titul v rukou Gunners a City se může jen snažit být od této chvíle do konce sezony téměř dokonalé a doufat, že lídři ligy pod tlakem prasknou.

Dovede oživení Manchesteru United na vrchol?

Na druhé straně Manchester United ukázal charakter a houževnatost, když se dokázal dostat ze zadu a napravit si reputaci proti soupeři, který mu před třemi měsíci uštědřil výprask 6:3. Díky tomuto vítězství se dostali na třetí pozici, jen bod za City a devět za vedoucím Arsenalem. Jak se časy změnily.

Taktika United v prvním poločase vyšla dokonale, když v prvním poločase udrželi City pouze na dvou střelách, zatímco při střídání měli dvě velmi dobré šance na skórování. Na začátku druhého poločasu City dominovalo, a nakonec se ujalo vedení, ale United i přes neúspěch ukázali odhodlání a odhodlanost a otočili své štěstí.

Vytvořili celkem 1,72 očekávaných gólů (xG) a měli čtyři střely na branku, zatímco City za celý zápas omezili pouze na 0,65 xG a jednu střelu na branku. Za šest let, co je Pep Guardiola manažerem, se mu nikdy nepodařilo dosáhnout tak nízkého počtu střel.

Vyvstaly otázky ohledně toho, zda jsou svěřenci Ten Haga skutečně tak dobří, jak naznačuje jejich vítězná série. Během této série se střetli s týmy, které by podle očekávání měli porazit, a toto bude skutečný test, který ukáže, jak na tom ve velkém měřítku skutečně jsou.  Dá se říci, že v této zkoušce obstáli na výbornou.

Číst:  Jaké hvězdy by mohly v létě opustit Premier League?

Svěřence Ten Haga čekají v následujících sedmi dnech dva náročné výjezdy do Londýna, kde je ve středu čeká Crystal Palace a příští neděli obrovský souboj na stadionu Emirates proti Arsenalu. Vítězstvím v obou zápasech sníží rozdíl mezi sebou a Arsenalem na pouhé tři body. Pokud se to United podaří, budou bezpochyby považováni za uchazeče o titul.

Od úvah, zda se Eriku Ten Hagovi bude v srpnu přezdívat Erik Ten Months, až po to, že se v lednu ocitnou na prahu boje o titul, se situace United rozhodně obrátila bez ohledu na to, co se stane v následujících sedmi dnech.