20 nejlepších návratů do Premier League

Premier League byla dějištěm některých z nejsenzačnějších fotbalových návratů, jaké kdy byly svědky. Klasický comeback je víc než jen obrácení osudu během 90 minut; zapouzdřuje nezdolného ducha týmu a schopnost zvrátit vývoj, když jsou šance proti nim.

V aktuální sezóně Premier League se Bournemouth již na věky vrátil poté, co otočil svůj zápas ze tří gólů dolů v poločase a porazil Luton Town 4:3, a stal se tak teprve třetím týmem, kterému se to podařilo v anglické nejvyšší soutěži.

Tento článek, který jde ještě dále, se hlouběji ponoří do 20 nejlepších návratů zápasů Premier League všech dob.

1. Liverpool vs Newcastle United (1995/96)

Britský tisk přezdívaný jako „zápas dekády“ a vzrušující výhra Liverpoolu 4:3 nad Newcastlem United byla ukázkou útočného fotbalu. Vedení několikrát změnilo majitele, ale byl to poslední vítěz Stan Collymore, který zpečetil historický návrat Liverpoolu.

2. Manchester City vs Queens Park Rangers (2011/12)

Žádný příběh o návratu do Premier League není úplný bez zmínky o dramatickém vítězství Manchesteru City v poslední den, kterým si zajistil titul. Za stavu 2:1 se ztrátou pouhých minut, góly Edina Džeka a Sergia Ag ü era v době zranění zajistily City zisk prvního ligového titulu po 44 letech a vyrval ho z rukou úhlavních rivalů Manchesteru United.

Kromě toho, že jde o nezapomenutelný návrat, je to také jeden z nejikoničtějších okamžiků v historii Premier League .

3 . Tottenham Hotspur vs Arsenal (2007/08)

Severolondýnské derby je vždy tvrdým zápasem, ale toto střetnutí bylo výjimečné. Arsenal vedl v poločase 2:0, pouze Spurs se postarali o neuvěřitelný návrat a vyrovnali zápas na 4:4, přičemž Aaron Lennon vstřelil vyrovnávací gól v čase zranění.

4. Newcastle United vs Arsenal (2010/11)

Newcastle United předvedl jeden z nejpozoruhodnějších návratů v historii Premier League, když se vrátil z deficitu 4:0 v poločase a remizoval 4:4. Úžasný volej zesnulého Cheicka Tioteho završil comeback, gól, který si Straky budou navždy pamatovat.

5. Leicester City vs Manchester United (2014/15)

Výhra Leicesteru City 5:3 nad Manchesterem United byla znamením věcí příštích. Za stavu 3:1 v poločase Foxes předvedli neuvěřitelný comeback a jednomu z tehdejších gigantů ligy vstřelili čtyři branky bez odpovědi.

6. West Ham United vs. Bradford City (1999/2000)

V pozoruhodné hře se West Ham vrátil ze stavu 4:2 a vyhrál 5:4. Tento zápas měl všechno – hattrick, červenou kartu a vítěze na poslední chvíli. Klasika na zapamatování.

7 . Norwich City vs Middlesbrough (2004/05)

Norwich se dokázal vrátit z deficitu 4-1 a remizoval 4-4 s Middlesbrough. Tento zápas je důkazem postoje nikdy neříkej-neumřít, který převládá v Premier League.

8. Crystal Palace vs Liverpool (2013/14)

Liverpoolské naděje na titul byly zmařeny, když si proti Crystal Palace nechal uniknout tříbrankový náskok. Remíza 3:3 byla významnou ranou pro aspirace Liverpoolu na titul, známý jako „Crystanbul“.

9. Wolverhampton Wanderers vs Leicester City (2002/03)

Wolves zvládli pozoruhodný návrat ze stavu 3:0 a remizovali 3:3 s Leicesterem, což byl zásadní bod v jejich boji proti sestupu v té sezóně.

10. Chelsea vs Arsenal (1999/2000)

Arsenal se vrátil po dvou gólech a vyhrál 3:2 proti Chelsea, s hattrickem Nwankwo Kanu, zakončeným brilantním zakončením z bezprostřední blízkosti, což byl vrchol návratu.

11. Tottenham Hotspur vs Manchester United (2001/02)

United v poločase proti Spurs prohrávali 3:0. Díky pozoruhodnému výkonu ve druhém poločase vyhráli zápas 5:3 a ukázali bojovného ducha, který je synonymem pro týmy Sira Alexe Fergusona.

12. Liverpool vs Dortmund (2015/16 Evropská liga)

Přestože se nejedná o zápas Premier League, tento návrat si zaslouží zmínku pro své naprosté drama a zapojení jednoho z největších týmů EPL. Liverpool, který v součtu zaostával o dva góly, skóroval čtyřikrát, aby v noci vyhrál 4:3 a postoupil do Evropské ligy.

13. Arsenal vs Leicester City (2017/18)

Vzrušující výhra Arsenalu 4:3 v úvodní den ukázala nepředvídatelnou povahu Premier League, přičemž vedení několikrát změnilo majitele.

14. Manchester City vs Tottenham Hotspur (2003/04 FA Cup)

Další zápas mimo Premier League, ale návrat City ze stavu 3:0 a vítězství 4:3 v FA Cupu je důkazem toho, že se v anglickém fotbalu nikdy nevzdáváme.

15 . Southampton vs Liverpool (2015/16)

Southampton předvedl pozoruhodný comeback ze stavu 2:0 a vyhrál 3:2, což tehdy narušilo naděje Liverpoolu na kvalifikaci Ligy mistrů.

16. Blackburn Rovers vs Leeds United (1997/98)

Blackburn se vrátil ze stavu 3:0 a vyhrál 4:3 ve hře, která měla významné důsledky pro bitvu o sestup v té sezóně.

17 . Everton vs Wimbledon (1993/94)

V poslední den sezóny se Everton vrátil ze stavu 2:0 a vyhrál 3:2, což je vítězství, které mu zajistilo přežití v Premier League.

18 . Manchester United vs Newcastle United (2012/13)

Vítězství United 4:3 nad Newcastlem bylo skutečně napínavým střetnutím, přičemž vítězem se stal Javier Hernandez v posledních okamžicích zápasu.

19. Chelsea vs Neapol (2011/12 Liga mistrů)

Opět zápas mimo Premier League, ale návrat Chelsea z deficitu v prvním zápase k vítězství 4:1 ve druhém zápase a postup do Ligy mistrů zdůraznil kvalitu a hloubku Premier League. Bylo spíše poetické, že po tomto výsledku došli až k vítězství v Lize mistrů.

20. Fulham vs Manchester City (2008/09)

Fulham se vrátil po dvou gólech a vyhrál 3:2, což je klíčové vítězství v jejich boji proti sestupu.

Tyto zápasy jsou svědectvím o nepředvídatelnosti a vzrušení Premier League a nabízejí také okamžiky lesku, zoufalství a pozitivní vibrace. Připomínají nám, proč miliony lidí na celém světě týden co týden sledují pravděpodobně nejzábavnější fotbalovou ligu na světě.

Číst:  PL 2022/23: komu reálně hrozí sestup?