Disciplinární rozhodnutí ve fotbale, zejména na hřišti, dělají rozhodčí. Účelem VAR je převzít poradní roli a jednoduše napomoci procesu spravedlivého rozhodování tím, že nabízí různé úhly pohledu na hru v různých rychlostech.

Zatímco někteří příchod VAR vítají, jiní se na něj mračí a považují ho za skvrnu na krásné hře.

Jak se nevyhnutelně stane, rozhodnutí musí jít proti týmům, a když se to stane, mezi fanoušky, proti kterým bylo rozhodnutí učiněno, se občas objeví pocit nespravedlnosti. Jako fanoušci fotbalové Premier League jsme byli svědky několika takových situací.

VAR může v zásadě rozhodnout o tom, zda tým odejde ze zápasu s jedním nebo třemi body. Velká rozhodnutí na obou koncích tabulky se dělají v klíčových momentech. Když tyto incidenty řeší VAR, výsledek může být rozdílem mezi sestupem a záchranou nebo ligovým titulem či místem v Evropě.

V tomto článku se budeme zabývat tím, jak mohou rozhodnutí VAR ovlivnit určení titulu v Premier League v této sezóně.

Ještě předtím si však osvěžíme historii VAR v Premier League.

Počátky systému VAR

Koncept VAR se samozřejmě poprvé objevil v Nizozemsku. KNVB, národní fotbalový řídící orgán, začal s tímto konceptem experimentovat v rámci své iniciativy “Rozhodčí 2.0” na začátku minulého desetiletí.

V září téhož roku měl oficiální premiéru v zápase Poháru KNVB proti Ajaxu a Willemu II. Nečekaně první fotbalovou ligou, která systém VAR do svého systému začlenila, byla A-League, nejvyšší australská liga.

Především pro své pohárové turnaje a později pro své nejvyšší divize začaly VAR integrovat regulační orgány všech významných fotbalových zemí, včetně Spojených států, Portugalska, Německa, Itálie a Španělska.

Kdy Premier League zavedla VAR?

V té době se VAR již používal v ostatních špičkových ligách napříč Evropou s výjimkou Premier League. K definitivnímu zavedení videoasistenta rozhodčího do ligy bylo zapotřebí závažného incidentu zahrnujícího jasnou a zjevnou chybu rozhodčích na hřišti.

Střetnutí na spodku tabulky mezi Southamptonem a Watfordem skončilo spornou remízou 1:1, když rozhodčí Simon Hooper neuznal pozdní gól Charlieho Austina poté, co rozhodl, že Maya Yoshida byl v ofsajdu. Svatí se tak nebezpečně přiblížili sestupovému pásmu.

Po zápase vyjádřil velmi zklamaný Charlie Austin svou nespokojenost s rozhodnutím, na jehož základě byl jeho gól vyloučen, což byla ze strany rozhodčích zjevná chyba:

“Vstřelili jsme naprosto dobrý gól, který byl vyloučen pro ofsajd. Rozhodčí nás stáli dva body. Řekli, že to byl ofsajd, to je vtip. Lidé mluví o VAR, evidentně potřebují pomoc. Jestli je tohle nejlepší a nejsledovanější liga na světě, tak jim dejte veškerou pomoc, kterou potřebují. Je to vtip.”

V návaznosti na tuto událost se všechny týmy Premier League rozhodly zavést VAR od sezony 2019/20.

Jednomyslné hlasování o zavedení VAR v Premier League

Rada Mezinárodní fotbalové asociace (IFAB) 3. března 2018 souhlasila s povolením používání videoasistentů rozhodčího.

Týmy Premier League pak v listopadu 2018 jednomyslně rozhodly, že zavedení VAR bude zahájeno v sezóně 2019-20 s výhradou testování.

Během sezony 2018-19 provedly liga a společnost Professional Game Match Officials Limited (PGMOL), která řídí zápasy Premier League, intenzivní testování v živých zápasech. Liga rovněž viděla systém VAR v akci během zápasů FA Cupu a EFL Cupu.

Úspěch při testování podpořil zavedení systému VAR v sezóně 2019-20. IFAB předala kontrolu nad VAR FIFA v červenci 2020. IFAB a FIFA nadále úzce spolupracují, zejména pokud jde o protokol VAR, související zákony a standardy způsobilosti.

Kdo jmenuje videoasistenty rozhodčích?

Každý týden na začátku zápasového kola Premier League oznamuje společnost Professional Game Match Officials Limited (PGMOL) své výběry členů týmu rozhodčích.

Číst:  Nejlepší tipy FPL pro Gameweek 28

V západolondýnském Stockley Parku sídlí centrum VAR, kde se k němu připojují asistent VAR (AVAR) a operátor opakování (RO).

Co bude VAR přezkoumávat?

VAR zkontroluje, zda byl nebo nebyl vstřelen gól.

Kontroluje fauly v pokutovém území (a někdy i mimo něj) a rozhoduje o pokutových kopech. VAR zkontroluje přímou červenou kartu, ale nikoli druhou žlutou kartu nebo běžné napomenutí.

Případy záměny se nestávají často, ale pokud rozhodčí napomene nebo vyloučí nesprávného hráče, VAR bude takové případy kontrolovat.

Co nebude přezkoumávat?

Jakékoli incidenty se žlutou kartou nebo druhou žlutou kartou vedoucí k červené kartě nebude VAR kontrolovat.

Jakýkoli přestupek při volném kopu mimo pokutové území, kromě přestupků za červenou kartu nebo potenciálních pokutových kopů v závislosti na blízkosti pokutového území.

Výhoda, kterou VAR přináší Premier League

V sezóně, kdy byl videoasistent rozhodčího poprvé zaveden do Premier League, přezkoumal VAR více než 2400 incidentů a zvrátil 109 chyb rozhodčích na hřišti.

Liga zaznamenala výrazné zlepšení v posuzování důležitých zápasů, a to z 82 % v předchozím období na 94 % v tomto období.

Problémy způsobené VAR v Premier League

Jakkoli je tato technologie užitečná, VAR se dostala do titulků novin i z nesprávných důvodů. Systém VAR nebyl vždy spolehlivý a poškodil některé kluby v důležitých zápasech Premier League. VAR má dostatek času a prostředků na to, aby posoudil problém, který nemusí být okamžitě zřejmý.

I když má VAR na své straně čas a současnou technologii, stále se stává, že vynáší nesprávná rozhodnutí, která mají zvláštní dopad na kluby anglické nejvyšší soutěže.

Některé kontroly VAR zabírají příliš mnoho času a ubírají na intenzitě zápasů. To způsobuje frustraci mezi přítomnými fanoušky a vytváří toxickou atmosféru.

Při snaze o přesnost mohou být čáry, které jsou vytyčeny pro incidenty zahrnující velmi těsná rozhodnutí o ofsajdu, pro fanoušky sledující utkání doma velmi nepříjemné.

VAR sice disponuje úhly kamer a možností, aby rozhodčí na hřišti posoudil a učinil správná klíčová rozhodnutí zápasu z různých úhlů pohledu, za technologií však stále stojí lidé, a proto se stále budou vyskytovat lidské chyby.

VAR nezaručuje stoprocentně přesné výsledky, protože konečné slovo má rozhodčí na hřišti. Proto budou chybět odvolání proti penaltě, nesprávné odpískání ofsajdu, přehlédnuté incidenty, které zahrnují fauly nebo potyčky mimo míč, a tak dále.

Některé významné incidenty systému VAR v předchozích sezónách

Podpaží Raheema Sterlinga

Gól Gabriela Jesuse v sezoně 2019/20 byl zrušen, protože podpažní jamka Raheema Sterlinga byla posouzena jako 2,4 centimetru mimo hru.

City utrpělo dvojnásobnou újmu

V klíčovém zápase mezi Liverpoolem a Manchesterem City v roce 2020 VAR upřel Manchesteru City pokutový kop, přestože opakované záběry jasně ukázaly, že Trent Alexander-Arnold si míč zpracoval.

Jen o několik vteřin později se pak City vzdalo penalty, kterou Liverpool proměnil.

Erik Dier daroval penaltu

V září 2020 se zdálo, že domácí zápas Tottenhamu Hotspur s Newcastlem United bude pro svěřence Josého Mourinha jednoduchým ziskem tří bodů, ale VAR měl jiné plány.

Andy Carroll se zvedl k hlavičce po volném přímém kopu Newcastlu v pokutovém území, ale Spurs dokázali míč v závěru zápasu odklidit.

Rozhodčí však po přezkoumání VAR dokázali určit, že Eric Dier si míč skutečně zpracoval, a nařídili Newcastlu penaltu.

Zdálo se, že při přehrávání došlo k nějakému dotyku s Dierovou rukou. Anglický obránce však stál zády k míči a pouze mával rukou ve snaze předskočit Carrolla. Na trajektorii míče to nemělo žádný vliv a rozhodně se nejednalo o úmyslný přestupek.

Číst:  Nejlepší tipy FPL pro Gameweek 29

Rozhodčí Peter Bankes byl přesto nucen ukázat na místo, což umožnilo Callumu Wilsonovi vyrovnat a v podstatě připravit Tottenham o dva body.

Několik významných incidentů VAR v sezóně 2022/23

Jsme teprve za polovinou letošní sezóny, ale v této sezóně došlo k několika vysoce prominentním přehlédnutým incidentům a zjevným chybám, kterých se rozhodčí VAR dopustil.

Jarrod Bowen proti Chelsea

West Hamu United byl v 90. minutě aktuální sezóny 2022/23 proti Chelsea odepřen vyrovnávací gól, když bylo zjištěno, že Jarrod Bowen v nastavení fauloval Edouarda Mendyho.

Jelikož byly jeho týmu odepřeny alespoň dva body, David Moyes ztratil chladnou hlavu a vyjel na rozhodčí.

Christian Romero proti Chelsea

VAR rozhodl, že obránce Spurs Christian Romero škubání Marca Cucurelly za vlasy v době, kdy jeho tým následně vyrovnal, si faul nezasloužilo, což je další překvapivý zvrat z této sezóny.

Bylo s podivem, že Chelsea přišla o dva body a že to PGMOL uznal jako “chybu”, což vyvolalo u fotbalových fanoušků po celém světě označení “korupce”.

Douglas Luiz dostal nesprávně červenou kartu

Douglas Luiz dostal v posledním zápase Stevena Gerrarda ve vedení Villy přímou červenou kartu po potyčce s Aleksandarem Mitrovičem mimo míč.

Před vyloučením záložníka Villy upadl útočník Fulhamu na zem a držel se za obličej, rozhodčí byl přivolán k monitoru VAR u hřiště.

Opakované záběry ukázaly, že potyčku začal Mitrovič, a nezávislá komise (PGMOL) rozhodla, že se jednalo o další chybný předpoklad.

Nesprávné rozhodnutí o penaltě stálo Forest tři body

Před přestávkou mistrovství světa vyvolala kontroverzi penalta, která byla na hřišti City Ground nařízena za údajný faul Deana Hendersona na Yoana Wissu.

Útočník Brentfordu se nohou lehce dotkl Hendersonovy ruky, když se snažil obejít brankáře Forestu.

Rozhodčí po přezkoumání incidentu na hřišti ukázal na místo, ale opakované záběry naznačily, že první kontakt s hráčem měl Wissa, nikoliv Henderson.

Ovlivní VAR titul v Premier League?

Ovlivní. Vlastně už to dělá. Vedoucí tým ligy Arsenal je jedním z týmů, které se v boji o titul potýkají s tím, že některá rozhodnutí VAR jdou proti němu.

Arsenal ztratil body proti Brentfordu po chybném odpískání ofsajdu

Na Emirates zasadil Toneyho vyrovnávací gól Arsenalu usilujícímu o titul ránu, protože Lee Mason, VAR, přehlédl umístění Christiana Norgaarda, který asistoval u gólu v ofsajdu.

Protože Ethan Pinnock byl v době, kdy Mason přezkoumával situaci vedoucí ke gólu, v ofsajdu, Brentford unikl remíze a Gunners se museli spokojit s remízou.

Tento výsledek znamenal, že Manchester City stáhl před středečním střetnutím náskok Arsenalu v boji o titul na tři body.

Martinelliho gól na Old Trafford vyloučen

V září, kdy byl původní gól Gabriela Martinelliho kontroverzně zrušen, utrpěli Gunners první letošní porážku.

Martin Odegaard při náběhu fauloval Christiana Eriksena, což rozhodčí určil po konzultaci s monitorem VAR u hřiště, a gól nebyl uznán.

Rozhodčí tuto chybu možná považovali za nejpozoruhodnější za celou první polovinu sezony.

Aston Villa získala volný přímý kop po chybně provedených metrech

Při prohře Manchesteru United s Aston Villou (3:1) se Rudí ďáblové ocitli v úvodu utkání ve dvougólovém vedení poté, co Lucas Digne proměnil volný přímý kop.

Anthony Taylor byl informován Christianem Eriksenem, že zeď United je dál než potřebných 10 metrů, ale rozhodčí to nevzal na vědomí. Po prohře hovořilo vedení Rudých ďáblů s PGMOL a orgán rozhodčích se shodl na tom, že Taylor udělal zjevnou chybu.

Číst:  Co bude následovat v Southamptonu po sestupu?

Pohled na první tři týmy tabulky Premier League a některá jejich čísla

V této části si projdeme čísla tří nejlepších týmů v lize, které v současné době působí v boji o titul, a jejich čísla týkající se rozhodnutí VAR.

Zápas: Leicester (D; 13. srpna)

Incident: Penalta zrušena poté, co Aaron Ramsdale nefauloval Jamieho Vardyho, 43. minuta – PRO

Zápas: Bournemouth (V; 20. srpna)

Incident: Gabriel Jesus, 72. minuta, vyloučen pro ofsajd – PROTI

Zápas: United (V; 4. září)

Incident: gól Gabriela Martinelliho neuznán pro faul v souboji Martina Odegaarda s Christianem Eriksenem, 12. minuta – PROTI

Zápas: Leeds (V; 16. října)

Incident: Nařízená penalta (Patrick Bamford ji neproměnil) za hraní rukou proti Williamu Salibovi, 60. minuta – PROTI

Incident: zrušená penalta a červená karta pro Gabriela změněna na žlutou; Bamford se nedopustil žádného faulu, 90. minuta – PRO

Zápas: Newcastle (V; 21. srpna)

Incident: Miguel Almiron gól uznán po původním vyloučení pro ofsajd, 28. minuta – PROTI

Incident: červená karta pro Kierana Trippiera za zákrok na Kevina De Bruyneho změněna na žlutou, 73. minuta – PROTI

Zápas: Liverpool (V; 16. října)

Incident: Phil Foden vyloučen za faul Erlinga Haalanda na Fabinha, 53. minuta – PROTI

Zápas: Brighton (D; 22. října)

Incident: Nařízená penalta (vstřelil Erling Haaland) za faul Lewise Dunka na Bernarda Silvu ve 39. minutě – PRO

Zápas: Arsenal (D; 4. září)

Incident: gól Gabriela Martinelliho neuznán pro faul Martina Odegaarda na Christiana Eriksena ve 12. minutě – PRO

Zápas: Crystal Palace (D; 4. února)

Incident: Nařízená penalta (vstřelil Bruno Fernandes) za ruku proti Willu Hughesovi, 4. minuta – PRO

Incident: Casemiro vyloučen za násilné chování proti Willu Hughesovi, 70. minuta – PROTI