Pozoruhodné okamžiky posledního zápasu v Premier League

Protože se sezóna 2023-24 chýlí ke svému konci, rozhodli jsme se podívat na nejpozoruhodnější poslední události v Premier League.

V rámci naší série historických momentů Premier League se dnes budeme věnovat posledním zápasovým dnům. Těchto 10 momentů vyvolalo u mnoha anglických fotbalových fanoušků adrenalin, protože jsme byli svědky rozhodnutí o titulech, vyhýbání se sestupům (nebo ne) a všeho mezi tím.

Další články na téma o comebackech , taktických vychytávkách a důležitých přestupech si můžete přečíst na našem webu.

Přirozeně, protože stejný výsledek hry může v lidech rezonovat různě, nejde o úplný seznam. Kromě toho, co si podrobněji přečtete níže, bychom rádi předali čestné uznání sezóně 2007-08, kdy Fulham Roye Hodgsona opožděně utekl ze sestupu tím, že porazil Portsmouth a místo toho poslal Reading a Birmingham City.

Zde také stojí za zmínku způsob, jakým Manchester United v poslední den sezóny 1998-99 zaostával za Tottenhamem a poté se vrátil, aby vyhrál zápas a titul (díky gólům Davida Beckhama a Andyho Colea). Podařilo se jim zajistit historicky první treble anglického fotbalu přidáním trofejí z FA Cupu a Ligy mistrů k té Premier League .

Takže co jsme byli na okraji našich míst v posledních zápasech?

1992-93: Oldham porazil Southampton, aby zůstal vzhůru

Po zajištění povýšení v roce 1991 byl Oldham jedním ze zakládajících členů EPL. V roce 1993, se 3 hrami za 7 dní, jim do bezpečnosti chybělo 6 bodů.

Poslední sobotu této sezóny potřebovali další 3 body poté, co porazili Villa (tehdy ve sporu o titul) a Liverpool.

I když Matt LeTissier vstřelil hattrick pro Saints, Oldham překonal šance a vyhrál 4-3, čímž si zajistil status Premier League.

Jako u každého „velkého útěku“ i zde byly kousky štěstí. Tím největším byla pravděpodobně prohra Crystal Palace s Arsenalem 0:3 a sestup o divizi tím, že skončil na úrovni bodů (49) s Oldhamem, ale o dva góly hůř.

2021-22: Liverpool Quadruple Dreams End

The Reds, kteří již v této sezóně vyhráli FA Cup a Ligový pohár a už věděli, že se ve finále Ligy mistrů střetnou s Realem Madrid, doufali, že dosáhnou toho, co žádná strana nikdy předtím: Quadruple.

V cestě jim stál Manchester City. Cityzens věděli, že vítězství proti Aston Ville by jim zajistilo titul v Premier League, ale do posledních 15 minut sezóny ztráceli 2 góly.

Číst:  Harry Kane: Zásadní letní rozhodnutí musí učinit anglický kapitán

City však skórovalo třikrát během 5 minut, aby překonalo šance a navzdory tomu, že Liverpool porazil Wolves 3:1, zajistilo si titul.

The Reds by prohráli finále UCL a rezignovali s domácími pohárovými výhrami v té sezóně.

2004-05: West Brom Albion Avoid the Drop

Na Štědrý den je dělilo od bezpečí 8 bodů, takže Pytlíci měli na zdi nápis.

Na začátku posledního dne byli stále na dně a potřebovali vyhrát proti Portsmouthu, zatímco poprvé v historii žádný tým matematicky nesestoupil, když poslední zápas začínal.

Tým Bryana Robsona si to nejlepší nechal na druhý poločas, kdy Geoff Horsfield a Kieran Richardson vstřelili každý gól a vyhráli zápas pro WBA. Norwich a Southampton prohrály, Palace remizovaly, a tak všechny 3 týmy sestoupily a fanoušci Baggies vtrhli na hřiště, jakmile byl potvrzen status jejich týmu v Premier League.

Bylo to vůbec poprvé, kdy se tým, který seděl o Vánocích na dně, vyhnul poklesu.

1995-96: Informace je síla, protože Manchester City padá kvůli zmatkům

V hodně odlišných časech šel Manchester City do posledního dne v roce 1996 s vědomím, že musí získat lepší výsledek než Coventry nebo Southampton, aby zůstali nahoře.

Ke konci jejich domácího zápasu proti Liverpoolu za stavu 2:2 se manažer City Alan Ball doslechl, že Coventry prohrává s Leedsem, takže remíza stačí. City poté odnesli míč na rohový praporek.

Potom Niall Quinn, který byl odpojen, dohlížel na jednání jinde. Vzhledem k tomu, že výsledky najednou nešly podle City, vrhl se zpět tunelem, aby informoval svého manažera a spoluhráče, že je potřeba vyhrát proti Reds.

Manchesterský tým však nemohl najít další gól s minutami k dobru, což znamená, že padl kvůli nepravdivým informacím.

Těžko si představit podobný scénář v dnešní době zaměřené na smartphony.

2005-06: Dodgy Lasagna (nebo virus) opouští Spurs mimo Ligu mistrů

Tottenham Martina Jola šel do posledního dne sezóny a pronásledoval čtvrté místo, po krku se severolondýnským rivalem Arsenalem.

Spurs věděli, že výhra proti West Hamu by znamenala, že Gunners, hrající s Wiganem na starém Highbury Stadium, skončí pátí, takže Tottenham bude hrát fotbal UCL v následující sezóně.

Arsenal vyhrál svůj zápas 4:2 díky hattricku Thierryho Henryho, takže bylo na Spurs, aby vyhráli také.

Číst:  Premier League Midweek Awards

Tottenham požádal o odložení zápasu West Hamu, protože mnoho hráčů Lilywhites bylo předchozí noci vážně nemocné. Zatímco zpočátku byly obviňovány lasagne týmového hotelu, oficiální vyšetřování hotel vyčistilo a vinu připsalo na dveře viru.

Spurs v té sezóně prohráli 2:1 a skončili pátí v tabulce a přišli o fotbalovou Ligu mistrů.

2010-11: Bitva o sestup během finále sezóny

Jedinou velkou neznámou, která vstoupila do posledního dne sezóny, byla identita všech týmů v drop zóně. Manchester United si zajistil titul, místa v Lize mistrů byla obsazena, takže se všichni soustředili na spodní 3.

I když bylo potvrzeno, že West Ham bude hrát příští sezónu Championship fotbal, dělilo 19. (Wigan) a 15. (Blackburn) místo pouze jeden bod. Takže kromě těchto dvou byli Blackpool, Birmingham a Wolves také hluboce zapleteni do bitvy, aby se vyhnuli pádu.

Zatímco Wigan a Blackpool začaly své zápasy pod čarou, Latics zvládli výhrou 1:0 venku se Stoke, čímž se zachránili na další sezónu.

Blackpool vypadal, že v srpnu 2011 bude stále hrát fotbal Premier League, ale skončil na straně porážky s výsledkem 4:2 proti Manchesteru United.

Bylo to Birmingham City, kdo se k nim a Hammers připojil ve druhé divizi, protože Roman Pavlyuchenko gólem v 93. minutě jim přinesl porážku 2:1 proti Tottenhamu.

Pro fanoušky Birminghamu to byla hořká pilulka, kterou museli spolknout, protože byli svědky toho, že jejich tým v té sezóně vyhrál Ligový pohár šokující výhrou 2:1 nad Arsenalem ve finále.

1999-2000: Bradford odsoudil Wimbledon vítězstvím nad Liverpoolem

Bradford City využilo své mizivé šance vyhnout se v té sezóně sestupu tím, že v poslední den doma porazilo Liverpool pronásledující UCL.

Výhra 1:0 díky hlavičce Davida Wetheralla zajistila, že Bradford zůstal vzhůru i další sezónu a po závěrečném hvizdu vyvolal divoké oslavy s fanoušky na hřišti.

Wimbledon, který kvůli tomuto výsledku sestoupil, byl v nejvyšší divizi 14 po sobě jdoucích sezón. Nikdy se jim nepodařilo vrátit se nahoru.

1993-94: Everton Stay Up

V době, kdy měla Premier League 22 týmů, byli Toffees na 20. místě, jeden bod od bezpečí.

Swindon byl matematicky seřazen, Oldham se k nim velmi pravděpodobně připojil, zatímco Ipswich, Sheffield United a Southampton také bojovaly mezi sebou a Evertonem, aby se vyhnuly obávanému poklesu.

Číst:  Jaké jsou šance na přežití Bournemouthu v další sezoně?

Goodison Park přivítal ve finálový den 6. místo Wimbledonu. Modrá strana Liverpoolu se obávala nejhoršího, když hosté spěchali do vedení 2:0 již po 20 minutách. Vypadalo to na dlouhé odpoledne, na jehož konci bylo hořké zklamání.

Everton měl ale jiné představy. Jen o 4 minuty později snížil Graham Stuart gólem z penalty na polovinu a Barry Horne zvýšil na 2:2, když do konce zbývalo něco málo přes 20 minut.

V 81. minutě vstřelil Stuart vítězný gól Evertonu a zajistil tak, že ze sebe vydali maximum. Teď už mohli jen čekat na zprávy.

Jak se ukázalo, Toffees skončili bezpečně na 17. místě. Ipswich a Southampton zvládly remízy ve svých hrách a zajistily si vlastní statusy v Premier League.

Prvním týmem na sestupové linii byl Sheffield United, který utrpěl žal z branky Chelsea na poslední chvíli.

Dočkáme se podobné situace i v letošní sezóně?

1994-95: Blackburn Rovers vyhráli titul Premier League

Blackburn zamířil na Anfield v poslední den sezóny, zatímco seděl v čele tabulky, 2 body před Manchesterem United.

Red Devils měli větší gólový rozdíl, takže si byli vědomi, že výhra proti West Ham United by jim zajistila titul v případě, že by Rovers uklouzli.

Blackburn prohrál 2:1 na Anfieldu, přestože šel do vedení, protože Manchester United dokázal v Upton Parku uhrát pouze remízu 1:1. Rovers Kennyho Dalglishe se tak podařilo získat svůj první titul po více než 80 letech.

2011-12: Agueroooooooo!

Tento moment nelze vynechat z žádného seznamu zahrnujícího drama posledního zápasu.

Manchester City šel do posledního dne doma proti Queens Park Rangers s vědomím, že musí ve venkovním utkání proti Sunderlandu vyrovnat výsledek místního rivala United.

V 66. minutě vedli QPR 2:1 a vše se zdálo být pro Cityzens ztraceno. United odvedli svou práci, vyhráli 1:0 a čekali na finále.

A jaké to bylo finále! Po vyrovnání času zranění Edina Dzeka dosáhlo drama nejvyššího bodu s 93 minutami a 20 sekundami na hodinách, kdy si Sergio Aguero zajistil své místo v historii City a Premier League.

Pro Manchester City to byl první titul po 44 letech, ale také se dostal na cestu téměř absolutní dominance divize, protože od té doby vyhrál dalších 6 titulů, včetně posledních 3 sezón v řadě.